برق صنعتی

برق صنعتی رشته برق به علت این که کاربرد آن در زندگی و صنعت بسیار گسترده است به چند دسته تقسیم شده است. یکی از آنها برق صنعتی بوده که در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین پر کاربرد بوده و. در وسایل امروزی بسیار نقش دارد. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی برق صنعتی پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیشتر با آن آشنا شوید.

برق صنعتی چیست؟

برق صنعتی و آشنایی با مفاهیم آن کمی برای افراد معمولی مشکل است. این برق کنترل سه فاز بوده که اصول مربوط به خود را دارد. در حقیقت از آن به عنوان برق سه فاز جهت خاموش روشن و کنترل کردن وسایل صنعتی می‌توان بهره برد. برق صنعتی خود به چند بخش دسته بندی می شود: برق صنعتی درجه یک و درجه دو. به صورت کلی می‌توان گفت که برق صنعتی به معنای کاربرد برق در صنعت می باشد. طرز استفاده یا کنترل انرژی الکتریکی در یک کارخانه صنعتی یا کارگاه نیز جزئی از تعریف برق صنعتی محسوب میشود. البته تکنیک ها و روش هایی که جهت کنترل استفاده از برق در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند نیز می تواند بخشی از این تعریف قرار گیرد. برق صنعتی تکنیک ها و روش هایی برای کنترل استفاده از برق در ساختمان و صنعت است. شاید برخی از افراد در ذهن خود  را فقط به معنای شبکه سه فاز تجهیزات قدرت مانند ژنراتورها و غیره بدانند؛ ولی روشن کردن یک موتور تک فاز از نوع دو خازن و یک کلید صفر و غیره نیز می توانند جز موارد برق صنعتی قرار گیرند.

کاربرد برق صنعتی

همانطور که مشاهده کردید برق‌صنعتی مبحثی بسیار گسترده است و می‌تواند تعاریف بیشماری را در بر گیرد. برای نمونه می توان گفت که زمانی که موتور یک نوار نقاله روشن می شود می توان گفت که این موضوع به  مرتبط است. تابلو برق مبحث بسیار مهمی از  بوده که تجهیزات به خصوصی دارد. برای نمونه می‌توان به فیوزها، کلید مینیاتوری ،کلید حرارتی و غیره اشاره کرد. فیوز ها که از مهمترین تجهیزات تابلو برق ها هستند که وظیفه حفاظت مدار در مقابل اتصالات کوتاه و اضافه بار را بر عهده دارند. تابلو های برق دارای فیوز بوده که از افزایش میزان جریان برق ورودی به مدار به خوبی جلوگیری می کند. کلید مینیاتوری از تجهیزات دیگر تابلو برق است که بسیار پر مصرف بوده و به صورت خودکار می تواند جریان را در مدار الکتریکی موجود در شبکه به طور کامل قطع کند. اگر بخواهیم فیوز و کلید مینیاتوری را مقایسه کنیم باید گفت کلید های مینیاتوری نسبت به فیوز ها قابل اعتماد تر هستند و حساسیت بالاتری هم دارند. بی متال ها نیز از تجهیزات دیگر تابلوهای برق صنعتی بوده که توسط آنها می توان فرآیند تبدیل تغییرات دمایی به جابه جایی مکانیکی را به راحتی انجام داد. وظیفه اصلی بی متال ها محافظت از موتور سه فاز در مقابل اضافه بار در کاربردهایی با ولتاژ پایین است.

برق صنعتی شامل چه مواردی می شود؟

یکی از مواردی که در  بسیار مهم است تابلو برق صنعتی می باشد. تابلو برق قطعه ای بوده که لوازم و وسایل برق در صنعت در آن جای داده شده است. از تابلو برق به عنوان قدرت کنترل مراحل صنعتیمی توان استفاده کرد. تابلو  اجزای مختلفی دارد که برای نمونه می‌توان به لامپ سیگنال، کلید اتوماتیک، فیوز، ترانس جریان و غیره اشاره کرد. همچنین می‌توان گفت که تابلو برق ها به چند بخش تقسیم شده که هر کدام از آنها با محل قرارگیری، کارکرد و شکل ساختمان باید منطبق باشند.

دستگاه های صنعتی دیجیتال

یکی دیگه از مفاهیمی که در  از اهمیت زیادی برخوردار است plc یا کامپیوتر دیجیتال است. پیشرفت تکنولوژی در برق صنعتی اثر داشته به‌گونه‌ای که جهت کنترل فرایند دستگاه های صنعتی می توان از دستگاه های دیجیتال استفاده نمود. پی ال سی از تجهیزات به روز بوده که در حوزه برق از نوع صنعتی استفاده زیادی از آن می شود. همچنین این نوع دستگاه دیجیتال و صنعتی بوده که با استفاده از آن فرایندهای ساخت مثل مونتاژ کنترل میشود. از پی ال سی علاوه بر   در صنعت های دیگر مانند صنایع پلاستیک سازی، شیمیایی، ماشین و غیره نیز می توان بهره برد. این محصول کاربردهای مختلفی مانند شتاب، کار کرد بالا، ضریب دقت زیاد، انعطاف پذیری زیاد، امکان مدیریت آن با کامپیوتر مرکزی و غیره را دارد. همچنین می توان آن را دستگاه ایمنی و بی خطر دانست که می تواند اطلاعات و داده ها را به سیستم و سایر قطعات صنعتی منتقل کند. شامل بسیاری از موارد مانند خاموش و روشن کردن موتور تک فاز، راه اندازی پمپ آب کشاورزی، کنترل یک موتور به وسیله یک رله هوشمند و غیره می باشد. زمانی که می‌خواهیم روشنایی کارگاه را به کمک یک کنتاکتور خاموش روشن کنیم. یا زمانی که برق سه فاز ورودی یک کارگاه را قصد داریم به کمک چند کلید اتوماتیک بین تجهیزات مختلف تقسیم کنیم همه این موارد به برق صنعتی مربوط می شود.

انواع برق صنعتی

برق صنعتی انواع مختلفی دارد که در این قسمت از مقاله قصد داریم به آنها اشاره کنیم. تابلو  طبق معیارهای مختلفی دسته بندی می شوند. برای نمونه تابلو برق ها را می‌توان بر اساس محل نصب دستگاه های داخلی، فضای باز و تابلو های ایستاده، دیواری و غیره تقسیم کرد. یکی از انواع تابلو  نوع داخلی بوده که به آن تابلو برق داخلی می گویند . و در فضاهای بسته مثل سوله و سالن از آن استفاده می کنند. تابلو برق فضای باز در محیط های باز و آزاد نصب می شود. تابلو برق های ایستاده نیز در محل نصب به صورت ایستاده بوده و کارهای چند منظوره دارند . که داخل آنها می ‌توان از تجهیزاتی مانند قدرت، کنترل و غیره استفاده کرد. تابلو برق دیواری نوع دیگری از تابلو برق ها بوده که روی دیوار نصب شده و خود به دو دسته توکار و روکار تقسیم بندی می شود. تابلوهای راک حالت قفسه قفسه داشته و محفظه های مختلف با کارکردهای متفاوت بر روی آنها نصب می‌شود. تابلوهای کشویی نیز از انواع تابلوهای برق بوده که هدف از ساخت آن هابه صورت کشویی محافظت از موتور می باشد. این نوع تابلو برق در مقایسه با دیگر مدل ها از قیمت بالاتری برخوردار است. کلید هایی که در این تابلو برق استفاده می‌شود از رویکرد هوایی هستند. تابلوهای توزیع  نیز نوع دیگری بوده که اغلب در مکان های عمومی مثل بیمارستان ها، فرودگاه ها و غیره از آن ها استفاده می شود. این تابلو برق در انواع مختلف باران، ایستاده و دیواری ساخته شده و کاربرد های مختلفی دارند. نوع دیگر، تابلوهای اصلاح ضریب قدرت بوده که از آنها تحت عنوان تابلو های بانک خازنی نیز یاد می‌شود.

تابلو برق صنعتی

این تابلوها برای کاهش توان راکتور در سیستم و افزایش راندمان مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این نوع تابلوهای برق موجب کاهش مصرف برق می شود. تابلو برق را می‌توان بر اساس ولتاژ آنها به سه دسته ضعیف، متوسط و قوی تقسیم کرد. تابلو برق فشار ضعیف ولتاژی کمتر از ۱۰۰۰ ولت داشته و تجهیزات قطع و وصل فشار ضعیف به همراه تجهیزات اندازه گیری، کنترلی و غیره تشکیل شده است. این تابلو در دو نوع ایستاده کشویی و ایستاده ثابت ساخته می شود. تابلو برق فشار متوسط نیز نوع دیگری از تابلو برق بوده که ولتاژ آن بین هزار تا ۳۶ هزار می باشد. از قطعات تشکیل دهنده این نوع تابلو برق می توان به لوازم اندازه گیری، بدنه، تجهیزات کنترلی و غیره اشاره کرد. خود این تابلو ها نیز در دو نوع تابلو فشار متوسط ثابت و کشویی ساخته می شوند. نوع دیگر تابلو برق فشار قوی بوده که ولتاژ آنها بین ۳۶ هزار تا ۴۰ هزار ولت است. تجهیزاتی که در آن به کار رفته باید بسیار با کیفیت بوده و استاندارد باشد تا از بروز حوادث احتمالی بتواند جلوگیری کند. برای کاهش دما و خنک کردن تابلو برق فشارقوی در آنها از گاز مخصوص استفاده می شود.

کاربرد برق صنعتی

کاربرد برق صنعتی همانطور که از نامش پیداست بیشتر در صنعت می باشد. علت این است که در کلاس های این دوره ها چیزی را می آموزید که جهت صنعت برنامه ریزی شده اند. افراد فعال در این حرفه می توانند در کارگاه های صنعتی، کارخانه ها و سایر موارد مشابه مشغول شوند.

خرید برق صنعتی

در مقاله پیش رو به طور کامل به معرفی برق صنعتی پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دادیم تا شما عزیزان بیشتر با آن ها آشنا شوید. شخصی می‌تواند به عنوان برقکار صنعتی کار کند که به طور کامل در این حیطه توانایی داشته باشد. همچنین به تابلو برق نیز پرداخته و کاربرد آن را به شما عزیزان آموزش دادیم. بسیار گسترده بوده و نمی توان فقط یک تعریف کلی را برای آن در نظر گرفت. از پر کاربرد ترین گرایش های برق و برق کاری است که در شرایط اقتصادی امروز بسیار احتیاج است. برقی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد می تواند از لحاظ تخصصی یا علمی بررسی شود. سیم وکابل  داکت برق تجهیزات پسیو شبکه لوله برق و اتصالات لوازم چاه ارت دوربین و امنیت کلید پریز روشنایی تابلو برق