تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه تجهیزات شبکه پسیو قسمتی از شبکه بوده که در منتقل کردن داده ها نقش حیاتی و اساسی دارد؛ ولی نمی تواند هیچ داده ای را تغییر داده یا روی آنها تاثیر بگذارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی تجهیزات پسیو شبکه پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیشتر با آن آشنا شوید.

تجهیزات پسیو شبکه چیست؟

تجهیزات پسیو شبکه همان طور که گفته شد تجهیزات پسیو شبکه قسمتی از شبکه بوده که در انتقال داده ها نقش مهمی را ایا می کند. تجهیزات پسیو شبکه اجزای مختلفی دارند که قصد داریم آنها را مورد بررسی قرار دهیم. مهمترین عضو شبکه ها کابل بوده که نیاز اولیه ارتباط را ایجاد می کند. کابل شبکه وظیفه منتقل کردن داده ها و سیگنال های دریافت شده از مبدا به مقصد را داشته و جزئی از مهمترین اجزای پسیو است. این تجهیزات مدل های مختلفی دارد که هر کدام از آنها ساختار و ویژگی منحصر به فردی دارند که بر اساس ساختار و طراحی شبکه انتخاب شده و به کار گرفته می‌شوند. توجه داشته باشید که هرچه در انتخاب سیم ها کیفیت بالاتری را انتخاب کنید. سرعت بهتر و کیفیت بیشتری را در شبکه تجربه خواهید کرد. از مهمترین اتصالات شبکه که موجب کنترل و مدیریت قسمت های مختلف شبکه کامپیوتری می شود پچ پنل است. این دستگاه مستطیل شکل بوده و درون آن رک قرار گرفته است. شبکه از قسمت های مختلفی در یک نقطه خاص جمع شده و به دستگاه پچ پنل متصل می شود. علت این امر این است که نظم مناسبی به شبکه سازمانها داده شود. کیستون و سوکت جهت منتقل کردن بهتر داده‌ها و جلوگیری از افزایش تلفات سیگنال ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهمترین وسیله های به کار رفته در شبکه های کامپیوتری پچ کورد بوده که همان کارت‌های شبکه است.

مزیت تجهیزات پسیو شبکه

این وسیله نسبت به کابل کمتر بوده و اطلاعات را از سیستم اصلی به شبکه به جریان می‌اندازد. قالب تولیدسیم از ۵ متر کمتر بوده و در مدلهای کابل مسی و فیبر نوری در بازار عرضه می‌شود. از این محصول جهت متصل کردن برای رد و بدل اطلاعات بین دو سیستم که به هم نزدیک هستند استفاده می‌شود. یکی از تجهیزاتی که در تجهیزات پسیو شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. رک بوده که محفظه هایی با رنگ سیاه هستند. تجهیزاتی مانند روتر، سوئیچ و غیره در آن ها قرار می گیرند. کار اصلی این دستگاه محافظت و نگهداری و تامین امنیت از دستگاه‌های درون خود میباشد. ارتفاع و عرض این دستگاه نیز به شبکه‌های مختلف بستگی دارد. شاید برخی از افراد خرید این محصول را اشتباه بدانند؛ اما با توجه به مزیت هایی مانند مرتب سازی، نظم در شبکه و افزایش طول عمر دستگاه های داخل خرید آن الزامی به نظر می رسد. این محصول اغلب دارای سیستم تهویه است و با این کار می تواند کارایی تجهیزات درون خود را چند برابر کند. از تجهیزات دیگر شبکه پسیو داکت بوده که اندازه مختلفی دارد و بر اساس سانتی متر آن را محاسبه می‌کنند. از این محصول جهت جلوگیری از خرابی کابل ها و نظم دهی در محیط ساختمانها استفاده می شود. ترانک نیز که همان داکت است وظیفه محافظت و نگهداری از کابل شبکه را برعهده گرفته است. تفاوت این محصول با داکت در این است که ترانک امکانات بیشتری را در اختیار تکنسین شبکه قرار می‌دهد تا بتوانند وسایل را از داخل آن عبور دهند. از مزیت های این محصول می توان به نصب پریز ها روی آن اشاره کرد. همچنین می‌ توان گفت که این محصول جنس خوبی دارد و از جنس پلاستیک ساخته می شود.

انواع تجهیزات پسیو شبکه

پس از اینکه با تجهیزات پسیو شبکه آشنا شدید نوبت به این می رسد که انواع آن را مورد بررسی قرار دهیم. از مهم ترین انواع این محصول، کابل شبکه بوده که در سه نوع کابل کواکسیال، کابل فیبر نوری و کابل زوج به هم تابیده وجود دارد. امروزه کابل زوج به هم تابیده محبوب ترین نوع کابل کشی بوده ولی استفاده از کابل فیبر نوری نیز در شبکه هایی که عملکرد بالایی دارند در حال افزایش است. کابل کواکسیال اغلب جهت دسترسی به اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل یک هادی داخلی داشته که به وسیله یک لایه عایق احاطه شده است. سپس به وسیله یک شیلد محافظ توسط رسانا ‌های دیگر مورد احاطه قرار می‌گیرد. این موضوع موجب شده تا این کابل در مقابل تداخل خارجی بتواند مقاومت کند. این نوع از کابل کشی در دو نوع نازک و ضخیم وجود داشته . و حداکثر سرعت انتقال آن در هر دو نوع گفته شده ۱۰ مگابایت در ثانیه است.

کاربرد کابل های تجهیزات پسیو شبکه چیست ؟

از این کابل قبلا در شبکه های کامپیوتری بیشتر استفاده می‌شد. اما امروزه اغلب از کابل زوج به هم تابیده استفاده می شود. کابل زوج به هم تابیده شده یکی از انواع تجهیزات پسیو شبکه بوده که چهار جفت سیم دارد. این چهار جفت سیم جهت کاهش تداخل متناوب و تداخل خارجی به دور هم تاب می‌خورند. این کابل کشی در شبکه های فعلی رایج بوده و می‌توان از آن جهت کابل کشی شبکه و تلفن استفاده کرد. این نوع از  کابل ها خود دو نوع دارد که تفاوت آنها در این است که بهترین آن‌ها لایه عایق اضافی داشته که از داده ها در مقابل تداخل خارجی می‌تواند محافظت کند. از انواع دیگر تجهیزات پسیو شبکه کابل فیبر نوری بوده که جهت منتقل کردن داده ها سیگنال‌های نور از آن استفاده می شود. این کابل ها دارای رشته های شیشه ای بوده که به وسیله ماده‌ای روکش‌دار احاطه می شوند. این کابل می تواند طول بیش تر از هر کابل دیگری را پشتیبانی نماید. کابل فیبر نوری از تداخل الکترومغناطیسی در امان بوده و مزیت های بسیاری نسبت به سایر کابل ها دارد.

معایب کابل تجهیزات پسیو شبکه

تنها عیب این محصول قیمت بالای آن و گران بودن آن می باشد. به صورت کلی کابل فیبر نوری در دو نوع فیبر تک حالت و فیبر چند حالت وجود دارد. فیبر تک حالت تنها از یک پرتوی نور جهت منتقل کردن داده استفاده می نماید. و مسافت های طولانی تری را می تواند پشتیبانی کند. چند حالت نیز از چند اشعه نور جهت منتقل کردن داده استفاده کرده. اما مسافت کمتر را نمی تواند پشتیبانی کند. یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه کیستون بوده که به آن پریز شبکه اتصالات ماژول نیز می‌گویند. از آن جهت ارتباط داده و سیم کشی استفاده میشود. این نوع از تجهیزات اغلب در پنل دیواری یا پچ پنل مورد استفاده قرار می گیرند و به کانکتور نرم می توان آن ها را متصل کرد. از ماژول کیستون جهت نصب انواع مختلف پریز برق ولتاژ پایین استفاده می شود. همچنین برای نصب اتصالات نوری در پنل دیواری می توان از آن استفاده کرد.

کاربرد تجهیزات پسیو شبکه

در این قسمت از مقاله قصد داریم کاربرد تجهیزات پسیو شبکه را بررسی کنیم. این محصول سیگنال های تولید شده به وسیله تجهیزات اکتیو را منتقل میکند. این تجهیزات جهت کار به توان الکتریکی برقی احتیاجی ندارند. تجهیزات شبکه در یک شبکه زیرساخت اصلی بوده و علاوه بر این که اطلاعات را جابه جا می کند به مدیریت بهتر تجهیزات نیز می تواند کمک کند. این تجهیزات اطلاعات را بین اجزای شبکه منتقل کرده و موجب برقراری ارتباط بین اجزای اصلی می شوند. همچنین به انسجام و مدیریت بهتر تجهیزات شبکه می‌تواند کمک کند. البته توجه داشته باشید که تجهیزات پسیو شبکه با توجه به انواع مختلفشان هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.
کاربرد داکت ساده چیست ؟
برای نمونه از داکت ساده زمانی استفاده می شود که فضای کمتری را اشغال کند و به دنبال محصول با قیمت پایین باشیم. همچنین از پچ کورد شبکه در تجهیزات استودیویی و میکروفون استفاده می شود. و از کیستون در شبکه و در بحث خطوط تلفن و مودم می توان بهره برد. استفاده از پچ پنل نیز مزیت های بسیاری مانند توسعه پذیری، پایین آوردن هزینه و نظم دادن به کابل ها را در بر دارد. پس از راه اندازی این نوع می توانید دستگاه های جدید را به آن وصل کنید و نیازی نیست که دوباره از مبدا تا مقصد را کابل کشی نمایید. پچ پنل در نزدیکی تجهیزات اصلی شبکه قرار گرفته و موجب شده تا کابل پچ کم تری در ایجاد شبکه مصرف شود. همچنین با استفاده از آن میزان کابل مصرفی قیمت کمتری پیدا می کند.

خرید تجهیزات پسیو شبکه

در مقاله پیش رو به طور کامل به معرفی تجهیزات پسیو شبکه پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دادیم تا شما عزیزان بیشتر با آن آشنا شوید. در ابتدای مقاله این تجهیزات را معرفی کرده و انواع آن را بررسی کردیم. به طور کلی می‌توان گفت که تجهیزات پسیو شبکه و انواع آن بسیار گسترده بوده که هر یک از آن‌ها ویژگی ها، مزیتها و معایب مخصوص به خود را دارند. در نتیجه می توان از آنها در مکان ها و موارد مختلفی استفاده کرد. سیم وکابل  داکت برق لوله برق و اتصالات برق صنعتی لوازم چاه ارت دوربین و امنیت کلید پریز روشنایی تابلو برق