داکت برق

داکت برق داکت برق در ساختمانها و مجموعه‌هایی مورد استفاده قرار می گیرد. که حجم کابل آنها زیاد بوده و نظم دهی کنترل و محافظت از همه آنها کاری دشوار است. این محصول موجب محافظت از سیم و انتقال آنها می‌شود. همچنین می تواند از به هم ریختگی کابل ها جلوگیری کند. اغلب از آن برای زیبایی فضای کابل کشی استفاده می کنند. توجه داشته باشید که از  به علت ضد آب نبودن باید در فضاهای سربسته استفاده شود. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی محصولات پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیشتر با آن آشنا شوید.

داکت برق چیست؟

داکت برق در قسمت قبل تا حدودی  آشنا شدیم و دانستیم که این وسیله مشابه کانال بوده و برای عبور سیم و کابل در فضاهای سقف دار مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً از جنس pvc بوده و از انواع آن در تاسیسات، ساختمان ها و سرویس های بهداشتی استفاده میشود. همچنین در ساختمان‌های مسکونی می توان از آن برای منظم سازی کابل ها استفاده کرد. این محصول طولی دو متری داشته و عرض آن می تواند متفاوت باشد. امروزه انواع  از جنس پلاستیکی یا فلزی ساخته می‌شود. و به فروش می‌رود که در ادامه هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع داکت برق

پس از اینکه با  آشنا شدیم نوبت به بررسی انواع آن می رسد. داکت ها در اشکال و سایز های مختلفی تولید می شوند. که از چندین لحاظ با یک دیگر متفاوت هستند. کاربرد آنها به محل استفاده آنها بستگی دارد.

داکت برق ساده

ساده بوده که در ساختمان ها از آن استفاده می شود. اگر ماژول هایی مثل کلید برق را استفاده نمی کنید می توانید از داکت ساده بهره ببرید. این داکت از جهت ارتفاع و عرض به سایز های مختلفی تقسیم می‌شود.

داکت برق شیاردار

داکت شیاردار بوده که مثل داکت ساده میباشد. تفاوتی آن با داکت ساده شیار هایی است که روی بدنه آن وجود دارد. از این نوع داکت بیشتر در تابلوهای فشار ضعیف و فشار قوی می توان استفاده کرد. جالب است بدانید که درب داکت شیاردار را به راحتی می‌توان قفل کرد تا به راحتی باز نشود. از مزیت های این داکت می توان به مقاومت بالای آن در برابر عوامل خارجی اشاره کرد.

داکت برق پارتیشن دار

پارتیشن دار بوده که که نوعی ترانکینگ نیز محسوب می شود. تفاوت داکت با ترانکینگ در ماژولار بودن و سایز بزرگ آن است. در داکت پارتیشن دار انواع پریز و کلید قرار گرفته است. امروزه در ساختمان سازی های جدید از این محصول بیشتر استفاده می شود. که می توان در آن دو نوع سیم تعبیه کرد. داکت قرنیزی نوع دیگر  بوده که کابل برق فضای خالی داشته و به علت ظاهر متفاوت آن با محیط سازگار تر میباشد. طول عمر داکت قرنیزی بالا بوده و در مقابل عوامل محیطی مقاومت بالایی دارد.

داکت برق کف خواب

کف خواب نیز نوع دیگری بوده که به صورت کامل روی زمین قرار می گیرد. این نوع از داکت ها خود انواع مختلفی در رنگ بندی های متفاوتی مانند قهوه ای، طوسی و غیره دارند. داکت کف خواب ظاهری به صورت نیم دایره داشته و به آن داکت زمینی هم گفته می‌شود. از مزیت ‌های خوب این محصول میتوان به غیر قابل اشتعال بودن و ضد ضربه بودن آن اشاره کرد.

داکت برق لوله

آخرین نوع داکت که در این قسمت از مقاله می خواهیم از آن نام ببریم داکت برق لوله است. از داکت لوله امروزه به علت سیستم گرمایش در کف ساختمان استفاده میشود. به بیان ساده تر در ساختمان هایی که این سیستم وجود دارد داکت لوله بیشتر کاربرد خواهد داشت. هر یک از انواع گفته شده  ویژگی‌ها، مزیتها و معایب مخصوص به خود را دارند. شما عزیزان باید با توجه به نیاز خود و اینکه از آنها میخواهید در چه مکانی استفاده کنید؛ این محصول را خریداری نمایید.

کاربرد داکت برق

تا این قسمت از مقاله با داکت برق آشنا شده و انواع آن را بررسی کردیم. داکت سیم برق در مجموعه ها و ساختمان هایی که در آنها تعداد کابل های زیادی وجود دارد کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. در این ساختمان ها به محافظت، کنترل و نظم دهی کابل ها نیاز است. برای نمونه می توان به ساختمان های مختلف مانند : ساختمان‌های مسکونی، سرویس‌های بهداشتی، تاسیسات و غیره اشاره کرد. از کاربردهای دیگر. داکت سیم برق انتقال زیبایی به فضای خانه و کابل کشی ساختمان است. البته باید توجه داشت که هر یک از انواع داکت ها که از آنها نام بردیم کاربرد های مخصوص خود را دارند و از آنها در ساختمان های مختلفی استفاده می شود.

خرید داکت برق

در مقاله پیش رو به طور کامل محصول داکت برق را معرفی کرده و آن را مورد بررسی قرار دادیم تا بیشتر با آن آشنا شوید. حال می خواهیم نکاتی را که در هنگام خرید  باید به آن توجه شود بررسی کنیم. برای اینکه در هزینه ها صرفه جویی شود اگر قصد شما تهیه داکت برای حجم کمی است باید از داکت با سایز کوچک خریداری کنید. اگر قصد دارید کابل برق و تلفن را از داکت عبور بدهید باید از داکت پارتیشن دار استفاده شود. همچنین در صورت ضروری بودن نصب ماژول هایی مثل پریز برق بهتر است از ترانکینگ دیواری یا داکت شبکه استفاده شود. امروزه فروشگاه های زیادی به خرید و فروش  رو آورده اند. شما عزیزان باید این محصول را از معتبرترین فروشگاه ها با بالاترین کیفیت خریداری کنید. همچنین   در ایران هستند که مورد توجه مشتریان زیادی قرار گرفتند. برای نمونه می توان به  پشت چسب دار، داکت طرح چوب و غیره اشاره کرد. یکی از عواملی که در خرید این محصول می‌تواند تاثیر گذار باشد قیمت آن است. عوامل زیادی مثل متراژ، جنس، شرکت سازنده و غیره می توانند روی قیمت داکت موردنظر تاثیردشته باشند. داکت ها با گذشت زمان دچار پوسیدگی و تغییر رنگ نمی شوند البته به شرط این که مرغوب بوده و از کیفیت خوبی برخوردار باشند. سیم وکابل  تجهیزات پسیو شبکه لوله برق و اتصالات برق صنعتی لوازم چاه ارت دوربین و امنیت کلید پریز روشنایی تابلو برق