روشناَیی

روشنایی لامپی که در قرن ۱۹ توسط ادیسون اختراع شد موجب به وجود آوردن تحول زیادی در زندگی بشر شده است. کاربردی ترین تجهیزات ساختمان ها سیستم روشنایی بوده که بدون آن سازه ناقص است. لامپ های امروزی نسبت به زمان ادیسون بسیار پیشرفته تر شده اند و نور زیادی را ایجاد می‌کنند. در مراکز تجاری نیز امروزه نورپردازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. علت این امر این است که نور های چشمک زن و رنگی می توانند مشتری های بیشتری را به سمت مراکز تجاری بکشانند. سیستم و تجهیزات نورپردازی و برق کشی ساختمان شامل کابل، سیم و غیره می باشد که نقش لامپ ها را در این تجهیزات نوری نمی توان نادیده گرفت. بدون‌ لامپو سیستم روشنایی مناسب تلاش جهت روشنایی ساختمان، کاری بی نتیجه است. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی روشنایی و انواع آن پرداخته و آن ها را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیشتر با آنها آشنا شوید.

روشنایی منازل چگونه تامین می شود؟

روشنایی روشنایی منازل امروزه از مهم ترین مسائلی است که افراد به آن اهمیت می‌دهند. یکی از این دلایل این است که روشنایی می تواند روی زیبایی و همچنین روحیه افراد تاثیر گذار باشد. تکنولوژی تولید لامپ رو به رشد بوده و پیشرفت زیادی کرده است. امروزه طیف وسیعی از منابع نوری و لامپهای روشنایی جهت تأمین نور کافی و دکوراسیون ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. بدون لامپ مناسب نورپردازی ساختمان جلوه خاصی نداشته و زیبایی ایجاد نمی کند. توجه داشته باشید که همه لامپ ها و چراغ های موجود در بازار از لحاظ قدرت و توان روشنایی توان یکسانی ندارند. انتخاب شما عزیزان در مورد روشنایی منازل با توجه به فضا و سلیقه ای که دارید می تواند متنوع باشد. روشنایی وسیله ای است که می توان نیاز نوری محیط را با آن تامین کرد.

انواع برند های لامپ و چراغ

امروزه شرکت های زیادی در ایران موجود بوده که به تولید محصولات روشنایی پرداخته اند. به طور مثال می‌توان به گروه صنعتی بروکس، صنایع روشنایی نورانه، افراتاب، آریا، پارس، شهاب و غیره اشاره کرد. این برندها از از محبوب ترین برند های باکیفیت لامپ و چراغ بوده که طرفداران زیادی دارند.

انواع مدل های لامپ و چراغ

در این قسمت از مقاله قصد داریم انواع مدلهای لامپ و ‌چراغ را بررسی کنیم.

لامپ‌های رشته‌ای

یکی از این لامپ ها، لامپ‌های رشته‌ای روشنایی ساختمان بوده که تقریباً همه ما آن را دیده ایم. در این لامپ با عبور جریان برق از داخل لامپ، نور و گرمای زیاد ایجاد می شود. این نوع لامپ ولتاژ و اندازه مختلفی دارد. جالب است بدانید که تا چند سال پیش سیستم روشنایی اکثر ساختمان ها با لامپ های رشته ای تنها منبع نوری موجود در ساختمان ها بود. این لامپ ها مشکل بزرگی داشتند و آن اتلاف انرژی به صورت گرما در آن بود. در حقیقت فقط ۱۰ تا ۲۵ درصد از انرژی به نور تبدیل می‌شد. هر لامپ رشته‌ای بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت کارایی دارد. د ر این روزها در سیستم روشنایی کمتر از لامپ های رشته ای میتوان استفاده کرد.

لامپ های فلورسنت

مدل دیگر لامپ ها لامپ های فلورسنت فشرده بوده که کم مصرف هستند و می‌توانند جایگزین خوبی برای لامپهای رشته پرمصرف باشند. این لامپ ها با دریافت میزان انرژی کمتر شدت نوری را با اندازه لامپ های رشته ای می توانند ایجاد کنند. با ایجاد لامپ های فلورسنت فشرده در میزان مصرف انرژی به میزان زیادی صرفه جویی شده است. این لامپ نسبت به لامپ رشته‌ای حدود یک سوم تا یک چهارم انرژی را مصرف می‌کند. همچنین لامپ فلورسنت فشرده از طول عمر بالایی برخوردار است. انرژی در این نوع از لامپ ها به شکل گرمایی بسیار اندک می‌باشد. به طور متوسط یک لامپ کم مصرف ۱۰۰۰۰ ساعت روشنایی ساختمان را می تواند تامین کند. از زمان رواج شدن لامپ های کم مصرف در بازار سیستم برق رسانی ساختمان دچار تحول شده است. این لامپ ها از تجمل گرایی کم کرده اند و نوع سادگی را رواج دادند.

لامپ هالوژن

یکی از انواع دیگر لامپ ها لامپ هالوژن جهت روشنایی ساختمان می باشد. این محصول طول عمر و روشنایی بسیاری داشته اما پر مصرف تر از لامپ‌های فلورسنت و ال ای دی هستند. مصرف انرژی لامپ هالوژن سه برابر بیشتر از لامپ های کم مصرف است. به همین علت استفاده از آن در سیستم روشنایی ساختمان خیلی رایج نیست. این لامپ ها جهت نورپردازی های نقطه ای و فوکوس نوری روی دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب نور سقفی و اصلی ساختمان با این نوع لامپ اجرا نمی شود. امروزه لامپهای کم مصرف جایگزین لامپ‌هالوژن شده اند.

لامپ ال ای دی

نوع دیگر لامپ ها لامپ ال ای دی بوده که می‌توان آن را از فناوری‌های پیشرفته دانست. تولید نور در این لامپ ها به صورت حرکت الکترون ها در یک جسم نیمه هادی می باشد. با استفاده از این لامپ طیف رنگی متفاوتی را از نور می توان ایجاد کرد. همچنین می توان نور پردازی خلاقانه تری را برای روشنایی ساختمان ایجاد کرد. میزان نور تولید شده در این لامپ از لامپ رشته‌ای بیشتر بوده و مصرف انرژی آن ۳۰ درصد از لامپ کم مصرف کمتر است. انواع چراغ های تزیینی برای دکوراسیون داخلی با ال ای دی رنگارنگ به وجود می آیند.

لامپ مهتابی

نوع دیگر لامپ مهتابی جهت روشنایی ساختمان بوده است. تولید انرژی و روشنایی در آن با استفاده از فلورسانس ایجاد می‌شود. لامپ های مهتابی به شکل لوله ای بوده و در اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شوند. قیمت این لامپ در مقایسه با لامپ رشته ای بالاتر بوده اما جهت تولید همان میزان نور، انرژی کمتری را می تواند مصرف کند. لامپ های مهتابی با این که پیچیدگی دارد اما نسبت به لامپ های رشته ای مقرون به صرفه تر است. جهت کنترل هزینه برق می توانید در مناطقی که مصرف بالاتری دارند از انواع لامپ های مهتابی در سایزهای مختلف استفاده کنید.

لامپ نئون

یکی از انواع دیگر لامپ ها نیز لامپ نئون بوده که روشنایی بالایی دارند و با گاز نئون پر می شوند. تکنولوژی ساخت این لامپ پیچیده بوده و عبور جریان از یک الکترود به الکترود دیگر به وسیله گاز یونیزه صورت می گیرد. این امر موجب شده تا بهره برداری از لامپ های نئون در ولتاژ پایین هم امکان پذیر باشد. این لامپ ها جهت استفاده در واحدهای مسکونی مناسب نیستند. اما در مراکز تجاری می توان از آنها به صورت وسیعی استفاده کرد. استفاده از این محصول امروزه در ساختمان های لوکس پر طرفدار شده است.

خرید لوازم روشنایی

در مقاله پیش رو به طور کامل به معرفی لوازم روشنایی پرداخته و آنها را مورد بررسی قرار دادیم تا شما عزیزان بیشتر با آنها آشنا شوید. جهت خرید لوازم روشنایی نکات مهمی هستند که باید به آنها توجه کرد. برای نمونه می‌توان به قیمت ها، روشنایی، کیفیت آن، برند مورد نظر گارانتی، تکنولوژی ساخت، مکانی که می‌خواهیم در آن از روشنایی استفاده کنیم . و طراحی شکل ظاهری آن اشاره کرد. شما عزیزان با توجه به نکات گفته شده می توانید هر مدل از لامپ و روشنایی که می‌خواهید را با توجه به نیاز خود تهیه کنید. سیم وکابل  داکت برق تجهیزات پسیو شبکه لوله برق و اتصالات برق صنعتی لوازم چاه ارت دوربین و امنیت کلید پریز تابلو برق