لواَزم چاه ارت

تجهیزات چاه ارت از مهمترین قوانینی که جهت ایمنی و حفاظت ساختمان وضع شده است استفاده از چاه ارت است. استفاده از این سیستم علاوه بر این که به حفظ ایمنی ساختمان کمک می‌کند موجب تامین سلامتی افراد داخل ساختمان نیز می شود. عملکرد درست آن در ساختمان به اجرای اصولی چاه ارت و خرید لوازم آن به صورت باکیفیت بستگی دارد. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی چاه ارت پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیش تر با آن آشنا شوید.

چاه ارت چیست؟

چاه ارت چاله ای به صورت عمقی و سطحی بوده که داخل آن از لوازم جانبی کارتینگ استفاده می‌شود. تا نوسانات و جریانات بی‌مورد تجهیزات برقی ساختمان به زمین انتقال پیدا کند. در موقع حفر این چاه ها باید به یک سری اصول و استانداردهای خاص توجه کرد. به طور مثال عمق چاه ارت به کوچک یا بزرگ بودن ساختمان بستگی دارد. چاه هایی که ۶ الی ۱۰ متر هستند جهت انواع ساختمان های اداری و بزرگ استفاده شده و چاه های سطحی ۳۵ متری برای ساختمانهای مسکونی کاربرد دارند. برای این که چاه ارت در یک ساختمان به خوبی اجرا شود و عملکرد خوبی داشته باشد از وسایل مختلفی مانند دستگاه جوش، کدولد، میله، سیم مسی و غیره باید استفاده کرد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

لوازم چاه ارت شامل چه مواردی می شود؟

همان طور که گفته شد چاه ارت لوازمی دارد که در این قسمت از مقاله می‌خواهیم هر یک را بررسی کنیم.

صفحه ارت مسی

یکی از لوازم صفحه ارت مسی بوده که جنس آن جهت عملکرد مناسب برای منتقل کردن جریان الکتریکی از فلز مس ساخته شده است. این صفحه را به شکل عمودی در داخل چاه ارت نصب کرده و سیم مسی به آن جوش داده می شود. علت این امر این است که جریان الکتریکی اضافی به زمین انتقال یابد.

سیم ارت مسی

سیم ارت مسی اجزای دیگری بوده که جهت انتقال دادن جریان الکتریکی از ساختمان به صفحه مسی درون چاه جوش داده می‌شود. این سیم به دلیل این‌که آلیاژی با خلوص ۹۹.۵ درصد جهت منتقل کردن جریان الکتریکی دارد رسانای مناسبی محسوب می شود. هر یک از لوازم کاربرد مخصوص به خود را دارند. در انتهای چاپ به صورت عمودی در داخل زمین آن را نصب کرده و از آن به جای صفحه مسی به دلیل کم کردن هزینه ها استفاده می شود. علت این است که میله مسی قیمت ارزان تری نسبت به صفحه مسی دارد.

بنتونیت

بنتونیت نیز از تجهیزات چاه ارت بوده که جهت پر کردن فضای خالی اطراف صفحه مسی یا میله مسی استفاده می شود. این محصول از ترکیبات نمک و ذغال تولید می گردد. این پودر با چسبندگی بالایی که دارد عمل کرد آن شبیه به بتن بوده و مهار کنندگی خوبی را جهت دیوارهای چاه در برابر ولتاژ قوی جریان الکتریکی به وجود آورده است. به همین علت خرید بنتونیت و استفاده از آن در زمان اجرای سیستم ارتینگ بسیار مهم است.

شیشه ارت

شینه ارت به عنوان یک کانکتور جهت اتصال سیم مسی و کابل ارت در سیستم ارتینگ مورد استفاده قرار می گیرد. این شونه به تست ارت نصب می‌شود و از آنجا توسط کابل ارت به تابلو اصلی ساختمان می‌رسد و به جریان‌برق اتصال پیدا می کند. این محصول از لحاظ تعداد پیچ هایی که جهت گرفتن انشعاب مورد استفاده قرار گرفته متفاوت است.

کلمپ ارت

کلمپ ارت از دیگر وسایل در چاه بوده که جهت اتصال سیم مسی به میله چاه ارت یا صفحه ارت نصب شده در کف چاه مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به مدل آن بستگی داشته و طبق آن به وسیله پیچ یا کابلشو به سیم و میله مسی اتصال پیدا می کند. این نوع از لوازم چاه ارت در مدل های متنوع مانند سیم مسی به میله آرت اتصال به وسیله کابلشو به میله چاه ارت و بسیار مدل های دیگر استفاده می شود.

جعبه تست ارت

جعبه تست ارت از لوازم دیگر بوده که برای دسترسی راحت به چاه ارت یا یک شبکه آن از آن استفاده می‌شود. جهت نصب این جعبه ها باید فاصله یک و نیم متر از کف را رعایت کنید. برای تست و اندازه گیری مقاومت الکتریکی سیستم می توان از جعبه تست ارت استفاده کرد.

دستگاه جوش کدولد

دستگاه جوش کدولد نیز از دیگر اجزای این محصول بوده که جهت اتصال سیم میله و صفحه مسی به هم از آن استفاده می‌شود. برای استفاده از این دستگاه قالب مورد نیاز باید وارد دستگیره دستگاه شود. بعد میله، سیم یا صفحه مسی در محل جوش داده می‌شود. پودر جوش احتراقی به میزان مورد نیاز باید در قالب کدولد ریخته شده و بر روی آن فیتیله انفجار قرار گیرد. عملیات جوش با روشن کردن فیتیله صورت می گیرد.

انواع لوازم چاه ارت

همانطور که در قسمت قبل نیز گفته شد چاه‌ارت لوازم جانبی زیادی مانند صفحه آرت، میله، کلمپ، سیم مسی، شینه، جعبه تست و غیره دارد که با هر یک از آنها آشنا شدیم. هر یک از این لوازم ویژگی های مخصوص به خود را داشته و در مواردی کاربرد دارند.

کاربرد چاه ارت

اگر از سیستم ارتینگ در داخل ساختمان استفاده شود علاوه بر این که از خطر برق گرفتگی افراد جلوگیری می شود . جریان های الکتریکی ناخواسته‌ای که درتاسیسات مختلف برقی ممکن است تولید شود را با ایمن ترین روش به زمین انتقال می دهد. استفاده از چاه ارت علاوه بر این که جان افراد را حفظ می کند از خرابی تجهیزات برقی نیز جلوگیری کرده و به افزایش طول عمر این دستگاه ها کمک می کند. به طور کلی کاربرد چاه ارت گسترده بوده اما می‌توان به جلوگیری از ایجاد احتراق، حذف ولتاژهای بی‌مورد برق، حفظ جان انسانها، جلوگیری از ولتاژ ناخواسته، یکنواخت کردن ولتاژ جریان الکتریکی، حفاظت از تجهیزات برقی و غیره اشاره کرد.

خرید لوازم چاه ارت

همان طور که گفته شد چاه ‌ارت بدون لوازم آن نمی تواند مورد استفاده قرار گیرد؛ زیرا هر یک از آنها کاربردهای به خصوصی دارند که در مجموع می‌توانند چاه ارت را تشکیل دهند. امروزه خرید و فروش لوازم چاه ارت گسترش یافته است و در بسیاری از فروشگاه های کشور انجام می‌شود. توجه داشته باشید که این لوازم را با کیفیت بالا از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. سیم وکابل  داکت برق تجهیزات پسیو شبکه لوله برق و اتصالات برق صنعتی دوربین و امنیت کلید پریز روشنایی تابلو برق