لوله برق و اتصالات

لوله برق و اتصالات چیست؟

از مهم ترین تاسیسات ساختمان های اداری و مسکونی، تجهیزات مرتبط با برق می باشند. از مهم ترین اکتشافات و اختراعات بشر، انرژی الکتریکی می باشد. بعد از کشف این انرژی، انسان درصدد این برآمد که برق را برای مصارف مختلف به نقاط زیادی انتقال دهد. برای بهره برداری از انرژی الکتریکی نیاز به تجهیزات گسترده ای است. لوله برق و اتصالات نیز از جمله مهم ترین تجهیزاتی هستند که برای استفاده از برق، به کار می روند. در تاسیسات الکتریکی ساختمان ها، صنایع مختلف از لوله برق و اتصالات کاربردهای فراوان می شود. نقش لوله برق این است که به عنوان محافظ و عایق عمل می کند. از لوله برق به عنوان پوششی برای رسانا و جریان الکتریکی استفاده می شود. با استفاده از لوله برق از جان افراد در مقابل برق گرفتگی محافظت می شود. لوله برق در طرح ها و مدل های مختلف تولید و عرضه می شود. در مطلب امروز به بررسی ویژگی های لوله برق، مزیت های آن، نقش لوله برق و اتصالات و همچنین انواع لوله برق می پردازیم

انواع لوله برق ساختمان

برای جلوگیری از آسیب های مربوط به برق گرفتگی و خطرات ناشی از آن، و هم چنین به عنوان پوششی برای پیشگیری از صدمه رسیدن به رسانای جریان الکتریکی از لوله برق استفاده می شود. به دلیل گسترده بودن موارد استفاده از انرژی الکتریکی، از لوله برق که یکی از تجهیزات اجتناب ناپذیر در صنعت برق است. نیز استفاده های زیادی می شود. لوله برق در ساختمان های تجاری و صنعتی، فروشگاه ها، هتل ها، مدارس، بیمارستان، و دیگر مکان ها مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین مزیت های استفاده از لوله برق این است که باعث می شود. از اتصال جریان الکتریکی پیشگیری شود. هم چنین خطرات مربوط به آتش سوزی بر اثر جرقه را نیز کاهش می دهد. استفاده از این وسیله باعث افزایش امنیت مرتبط با تاسیسات برق می شود. و ماندگاری سیم کشی های ساختمان ها را افزایش می دهد. در صورتی که این وسیله آسیب ببیند به آسانی قابل تعویض می باشد.

لوله برق فلزی

در سیم کشی ساختمان ها از لوله برق برای پیشگیری از آسیب رسیدن به کابل و سیم برق، استفاده می شود. لوله برق در طراحی های متفاوت و جنس مختلف تولید می شود که در ادامه به بررسی ویژگی های انواع لوله برق می پردازیم.

لوله برق pvc:

برای ساختن لوله برق pvc ار پلاستیک سخت استفاده می شود. در سقف های بتنی ساختمان ها از لوله برق pvc استفاده می شود. از مهم ترین ویژگی ها و مزیت های لوله برق pvc می توان به موارد زیر اشاره کرد؛ ماندگاری دربرابر مواد شیمیایی، ضد زنگ بودن و عدم اکسید شدن، عایق بودن، سبک و ارزان قیمت بودن. در کنار داشتن این مزیت ها، معایب لوله برق pvc نیز شامل این موارد می باشند: ضربه پذیری و عدم مقاومت دربرابر حرارت.

لوله برق گالوانیزه سرد:

لوله برق گالوانیزه سرد از فلز ساخته می شود، این لوله فابریک حاوی روی می باشد که  باعث مقاومت آن دربرابر زنگ زدن می شود. در فضاهای داخلی ساختمان ها از این نوع لوله برق استفاده می شود. به دلیل فابریک بودن این لوله ها در صورتی که در فضاهای مرطوب خارجی مورد استفاده قرار بگیرند، دچار زنگ زدگی و پوسیدگی می شوند. لوله برق گالوانیزه گرم: این لوله ها آبکاری شده هستند، لوله برق گالوانیزه گرم از جنس فلز می باشد. برای روکش لوله گالوانیزه گرم از روی و کادمیم استفاده می شود، این روکش دربرابر خورده شدن و زنگ زدن مقاوم است. در محیط های باز از لوله برق گالوانیزه گرم استفاده می شد.

لوله برق کاندوئیت فلزی:

یکی از پرمصرف ترین و کاربردی ترین لوله برق ها، لوله برق کاندوئیت فلزی می باشد. این لوله برق های فولادی به عنوان محافظ برای سیم ها و کابل های برق مورد استفاده قرار می گیرند. در سیم کشی واحدهای صنعتی، پروژه های ساختمانی، از لوله برق کاندوئیت فلزی استفاده می شود. از مزیت های این لوله فولادی این است که تحمل فشار بالا را دارد. دربرابر فشار مکانیکی مقاوم است، ماندگاری آن دربرابر آسیب های حیوانات موذی نیز بالا است. لوله برق پلی آمید: لوله برق پلی آمید از پلاستیک نرم تولید می شود. به دلیل داشتن وزن سبک در پروژه های ساختمانی از این نوع لوله برق استفاده می شود. انعطاف پذیری بالا، قیمت کم و اقتصادی بودن، ضد ضربه بودن از مهم ترین ویژگی ها و مزیت های لوله برق پلی آمید می باشد. در کنار داشتن این ویژگی ها و مزیت ها، لوله پلی آمید دارای معایبی نیز می باشد، از جمله این که قابل اشتعال می باشد.

لوله برق پلی اتیلن:

برای تولید لوله برق پلی اتیلن از پلاستیک نرم استفاده می شود. در مقایسه با سایر لوله برق ها از استحکام بیش تری برخوردار می باشند. برای پیشگیری از آسیب رسیدن به زیر سقف ها در هنگام بتن ریزی از لوله برق پلی اتیلن استفاده می شود. این لوله برق ها در مقایسه با سایر لوله برق ها قیمت بیش تری دارند.

لوله برق خرطومی پلی آمید:

برای تولید لوله برق خرطومی پلی آمید، از پلی آمید استفاده می شود. عملکرد این لوله برق مانند لوله برق خرطومی PVC می باشد. این لوله برق نیز قیمت بالایی نسبت به سایر لوله برق ها دارد. لوله برق خرطومی فلزی: برای تولید لوله برق خرطومی فلزی از pvc استفاده می شود. از مزیت های لوله برق خرطومی فلزی انعطاف پذیری بالای آن است. در تابلوهای صنعتی و دیواره های خارجی از این لوله برق استفاده می شود تا جریان برق را عبور دهد.

لوله برق کشی

▪︎عایق بودن و داشتن مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی ▪︎داشتن وزن کم و سبک بودن جهت انتقال به جاهای مختلف ساختمان ▪︎لوله های PVC دربرابر خورده شدن و زنگ زدن ماندگار هستند. هم چنین این لوله ها رطوبت را جذب نمی کنند، به همین دلیل برای استفاده در محیط های باز از بهترین گزینه ها هستند. ▪︎استفاده از این لوله برق ها باعث کاهش هزینه های مربوط به برق رسانی و سیم کشی می شود این لوله ها اقتصادی هستند و با قیمت مناسب در اختیار مشتری قرار می گیرند. ▪︎لوله هایی که از جنس پی وی سی هستند، دربرابر ساییدگی، خورده شدن، آسیب های حاصل از مجاورت با مواد شیمیایی چون الکل، اسید، روغن و باکتری مقاوم هستند. ▪︎لوله های پی وی سی در اندازه های مختلفی تولید و وارد بازار می شوند، به دلیل داشتن طول و قطر مناسب این لوله ها در کانال ها و ساختمان ها به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت لوله برق

لوله برق های از جنس پی وی سی در مقابل ضربات مکانیکی، سرما و حرارت زیاد مقاوم نیستند. از دیگر ویژگی های منفی این سری از لوله برق ها این است که شکننده می باشند. باید به یاد داشته باشید هر یک از تجهیزات مورد استفاده در صنایع و تاسیسات مختلف، در کنار داشتن مزیت های زیاد، معایبی هم دارند. از دیگر تجهیزات مهمی که برای انتقال انرژی برق و جریان الکتریکی استفاده می شود، اتصالات برق می باشند. این تجهیزات از مهم ترین عناصر برق رسانی می باشند. به خاطر اهمیت این سری از تجهیزات، آگاهی از ویژگی ها و شیوه های به کارگیری از آن ها نیز لازم است. در ادامه به معرفی این اتصالات نیز خواهیم پرداخت. نقش لوله برق و اتصالات این است که برای عبور سیم و کابل برق مسیرهای امن ایجاد می کنند و از سیم ها و کابل ها محافظت می کنند. هر جایی از ساختمان ها که نیاز به جریان الکتریکی باشد، از لوله برق و اتصالات استفاده می شود. اتصالات و لوله برق باعث می شود که سیم ها و کابل ها منظم تر در کنار هم قرار گیرند، و از خطرات برق گرفتگی جلوگیری می کنند.

خرید لوله برق

زانوها: در طول سیم کشی برق، ممکن است لازم باشد از لوله برق خم سر استفاده کنید. در این شرایط استفاده از لوله خم کن ها همیشه ممکن نیست، در نتیجه برای سهولت کار، افزایش دقت کار و بالا بردن سرعت کار استفاده از زانوها پیشنهاد می شود. به دلیل آماده بودن این زانوها راحتی کار نیز افزایش می یابد. بوشن: بوشن وسیله ای به شکل استوانه است، از آن برای متصل کردن دو لوله استفاده می شود. بوشن در انواع فلزی و پلاستیکی تولید می شود. طراحی های پیچی و دنده ای_ جوشی از بوشن نیز در بازار عرضه می شود. عمده ترین موارد مصرف بوشن برای موارد زیر است: اتصال لوله ها به تابلوهای فیوز، جعبه های تقسیم چهارگوش که بدون رزوه هستند، (برای این جعبه ها بوشن از جنس برنج لازم است) قوطی های کلید و موارد دیگر. از بوشن زمانی برای اتصال دو لوله استفاده می شود که دو لوله قطر یکسان داشته باشند. زمانی که لوله کوتاه باشد برای بلند تر کردن طول آن می توانید از بوشن استفاده کنید. تبدیل: در صورت استفاده از جعبه تقسیم سه راه یا چهار راه، مشاهده خواهید کرد که دارای سوراخ های یکسان هستند، که باید توسط لوله های با قطر کم انشعاب بگیرند، برای این کار از تبدیل استفاده می شود. اتصالات برق گسترده هستند، برای کسب اطلاعات بیش تر درمورد این اتصالات می توانید مطالعه بیش تر داشته باشید. سیم وکابل  داکت برق تجهیزات پسیو شبکه برق صنعتی لوازم چاه ارت دوربین و امنیت کلید پریز روشنایی تابلو برق