کلید پریز

کلید پریز امروزه کلید پریز از کاربردی ترین وسایل در هر ساختمان بوده که نقش زیبایی در دکوراسیون و طراحی داخلی فضا را نیز ایفا می کند. انواع مختلفی دارند. برای نمونه صنعتی مدل رایجی از کلید پریز بوده که توانایی مقاومت در مقابل فشارهای بالای برق را دارد. مثل هر محصول دیگر اجزای مختلفی دارد که برای نمونه می ‌توان به بخش درونی آن اشاره کرد. مساحت کلی ساختار درونی  برق شامل اتصالات درونی، سیم پیچی و تعداد پل آن می باشد. امروزه جهت افزایش ایمنی ساختمان از اجزای مختلف پریز کلید با جنس غیر قابل اشتعال و نسوز استفاده می شود. ساختار درونی کلید پریز جدید اغلب طوری ساخته می‌شود که امکان جرقه و احتراق کاهش پیدا کند. قاب نیز یکی از اجزای بیرونی کلیپ ریز بوده که روی دیوار نصب می گردد. همانطور که می دانید کلید پریز های قدیمی به قاب پیچ و مهره می شدند؛ اما در مدل‌های جدید به قاب وصل نشده و بر روی دیوار قرار می گیرند. این مسئله موجب شده تا نصب راحت تری داشته باشند. در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی محصول کلید پریز پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیش تر با آن آشنا شوید.

کلید پریز چه کاربردی دارد؟

امروزه از محصولاتی هستند که به شدت کاربردی بوده و از آن ه در مکان های زیادی استفاده می‌شود. برای نمونه می‌توان به اتاق نشیمن، اتاق خواب، سرویس بهداشتی و آشپزخانه اشاره کرد. برای نمونه از  در آشپزخانه برای انواع لوازم برقی مثل یخچال، ماشین لباسشویی، مخلوط کن، غذاساز و غیره استفاده می شود. در اتاق خواب نیز برای شارژ موبایل، لپ تاپ و همچنین چراغ خواب وجود  بسیار الزامی است. امروزه در بیشتر جاهای خانه از  استفاده می شود. البته با توجه به نوع آن ها کاربردشان با یکدیگر متفاوت است.

انواع برند های کلید پریز

کلید پریز امروزه کلید پریز ها در انواع کیفیت های مختلف تولید شده که در این قسمت قصد داریم برندهای خوب آن را مورد بررسی قرار دهیم. برای نمونه می‌توان به  دلند، آسیا، ایران الکتریک، خیام الکتریک، مهسان، پارت الکتریک، تیراژه و غیره اشاره کرد. این برند ها از محبوب ترین برند های تولید کلید پریز بوده. که کیفیت بالایی داشته و طرفداران زیادی دارند. این برندها و شرکت ها سالهاست که در تولید این محصول فعالیت کرده و بسیار با تجربه و کار آمد هستند.

انواع مدل های کلید پریز

بر اساس نحوه نصب انواع مختلفی دارند که می‌توان به کلید پریز روکار و توکار اشاره کرد. توکار در سیم کشی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. و به این صورت است که سیم ها به وسیله لوله نصب شده در داخل دیوار با هم مرتبط هستند. در همه فضاهایی که به وجود تجهیزات برقی ساختمان احتیاج است سیم‌اتصال برقی نیز وجود دارد. نوع توکار پریز بسیار پرطرفدار بوده و جهت زیبا سازی فرآیند سیم کشی، تمیز بودن کف ساختمان و فضای دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. جهت نصب این نوع از کلید پریز باید در داخل دیوار قوطی کلید از قبل ایجاد شود و بعد مکانیزم کلید و پریز به همراه چنگکی داخل دیوار نصب گردد. روکار نیز نوع دیگری بوده که در فضایی که قوطی تو کار در داخل دیوار وجود ندارد باید از آن استفاده کرد. پس باید روی دیوار یک قوطی رو کار پیچ کرده و مکانیزم کلید برق را داخل دیوار ایجاد کرد. این  اغلب سیم کشی روکار داشته و جهت جلوگیری از به وجود آمدن مشکل بعد سیم کشی روکار باید از انواع داکت و ترانکینگ استفاده شود. می توان  را بر اساس کارکرد آنها نیز دسته بندی کرد.
کلید تک پل
برای نمونه می‌توان به کلید پریز تک پل اشاره کرد که یک خروجی برای قطع و وصل جریان الکتریکی دارند. با استفاده از این کلید در یک مکان فقط یک سیستم را میتوان روشن و خاموش کرد.
کلید دوپل
نوع دیگر کلید دوپل بوده که وظیفه قطع و وصل جریان الکتریکی را بر عهده دارد. اما تفاوتش با نوت تک پل این است که کلید دو پل توسط دو شاسی برق و به صورت جدا استفاده میشود. با این کلید می توان تجهیزات روشنایی را به طور دلخواه روشن و خاموش کرد.
کلید تبدیل
نوع دیگر ، کلید تبدیل بوده که با کلید تک پل مشابه است. اما تفاوتش با آن این است که یک وسیله را توسط دو کلید متفاوت در دو نقطه می توانیم روشن و خاموش کنیم.
کلید دیمر
کلید دیمر نوع دیگر بوده که از آن زمان قطع و وصل جریان الکتریکی می ‌توان برای کاهش و افزایش نور استفاده کرد. این کلید ها اغلب برای نورپردازی ها و طراحی های نور استفاده می‌شوند.
کلید صلیبی
کلید صلیبی جهت ارتباط بین دو کلید تبدیل بوده و زمانی که یک یا چند لامپ را از چند نقطه متفاوت می خواهیم قطع و وصل کنیم باید از آن استفاده کرد. این نوع سه شاسی قطع و وصل جریان داشته و کاربردی کم تر از دیگر انواع دارد؛ زیرا این کلید قطع و وصل سه رشته جریان برق را می تواند از یک نقطه متمرکز انجام دهد. همچنین کلید پریز را بر اساس طرح و مدل نیز می توان به انواع کلاسیک، لمسی، حساس به صدا و غیره تقسیم کرد که هریک از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارند. به طور مثال از کلید پریز کلاسیک در خانه هایی با دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرد. لمسی که جزو جدیدترین محصولات محسوب می ‌شود برای فشار دادن کلید جهت خاموش روشن کردن کافی است آن را لمس کنید.

خرید کلید پریز

در مقاله پیش رو به طور کامل به معرفی کلید پریز پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دادیم تا شما عزیزان بیشتر با آنها آشنا شوید. همچنین انواع آن را معرفی کرده و برندهای محبوب این محصول را مورد بررسی قرار دادیم. در هنگام خرید کلید و پریز سلیقه شما و کیفیت محصول از اهمیت بالایی برخوردار است. همانطور که گفته شد این محصول انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها کارایی به خصوصی داشته و ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. سیم وکابل  داکت برق تجهیزات پسیو شبکه لوله برق و اتصالات برق صنعتی لوازم چاه ارت دوربین و امنیت روشنایی تابلو برق